Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
iş Sağlığı ve Güvenliği
#1
İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş sağlığı ile iş sağlığı ve güvenliği alanlarında görev almak için yeterli donanıma sahiptir. Mühendislik alanında çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir. Ayrıca üniversitelerin kimya ya da fizik bölümlerinden lisans yaparak mezun olan kişiler de bu alanda çalışabilir. Öğretmenler, iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olanlar ya da iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden geçerek sertifika alanlar bu statü ile çalışabilir.

İş güvenliği ve sağlığı küçülme veya sınırlı imkânların dışına çıkmanın bir öncüsüdür. Bir ekonomik ortamda, sendika sözleşmelerine, kamu ve özel sektör büyümesinde alan veya özel talep de dâhil olmak üzere pek çok faktörden etkilenen iş sağlığı ve güvenliği, bu durumlara iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile karşı koyabilir. İnsanları işte tutmak şansını artırmak için işlerinin içinde yapabileceği çok şey olan bu uzmanlar, bazı endüstrilerde ne olursa olsun çalışanın performansı ile ilgilenir ve genellikle diğerlerinden daha güvenli bir ortam sunar.
İş Sağlığı ve Güvenliğinde Olumlu Faktörler

Bir dizi faktörler arasında sendikaların eylemleri, uzmanlaşma için gereksinimleri ve sanayi istikrarı dâhil olmak üzere güvenlik işin seviyesini artırabilir. Genellikle, eğitim ve otomatik üretim konusunda oldukça kararlı olan sendikalar tarafından müzakere iş sözleşmeleri, çalışanların işi hakkında çok özel kuralları, sendika faaliyetinin yapısı ile bu konu ilişkilidir. Uzmanlık veya yüksek eğitim derecesi gerektiren işlerde çalışan kişiler yani iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, eğitim veya uzmanlık alanında tıp insanları ile çalışır. Ayrıca, sektörlerde uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamak, mevsim veya pazar eğilimlerine yanıt olan dalgalanmaları engellemek için çalışanlara güvenli ortam sunmak iş sağlığı ve güvenliği uzmanının işidir. Bu işte olumlu olduğu gibi olumsuz faktörler de yer alır.

İş güvenliği, mevsimsellik, teknolojik değişimler, pazar doygunluğu ve ekonomik durgunluk gibi şeyler tarafından olumsuz etkilenir. İnsanlar genellikle turizm, moda, inşaat ve eğlence sektöründe olduğu gibi, bir ihtiyari veya mevsimlik ihtiyacı karşılamak ister. Teknolojideki değişiklikler ise büyük ölçüde belli işler nedeniyle teknolojik gelişmelerde modası geçmekte olan yapılar kullanılırsa işte istikrar etkilenebilir. Bu imalat ve tarım gibi, vasıfsız el emeği gerektiren alanlarda oldukça yaygındır.

İş güvenliği artırma da iş sağlığı ve güvenliği uzmanı için bir alandır. İnsanlar iş sağlığı ve güvenliği etkileyen faktörlerin birçoğunu kontrol edemez ama bunların bazılarını yok etme ya da aza indirme şansı bulunur. Kişiler sürekli eğitim kursları alarak, sanayi eğitimini güncel tutmak zorundadır. Performans ve deneyim bir çalışanın en iyi ilacıdır. İşverenlerin akıldan geçmeyen özel projeler için performans sağlamak ve gönüllü hedefler kurmak iş sağlığı ve güvenliği uzmanının işte uzmanlaşmasını sağlayan özelliklerdir.
[/url]

iç mimar

makam odası

[url=http://Wwv.bentenoyunu.com.tr]

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi nullsix 0 9 14-12-2017, Saat: 17:26
Son Yorum: nullsix
  ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Pusula 0 19 09-10-2017, Saat: 19:04
Son Yorum: Pusula
  İş Sağlığı Ve Güvenliği savas 0 10 13-09-2017, Saat: 19:24
Son Yorum: savas
  İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ zubamba 0 61 12-02-2017, Saat: 21:54
Son Yorum: zubamba
Lightbulb Yönetim Akademisi Osgb - Bursa İş Sağlığı ve İş Güvenliği fikirproje 0 78 26-12-2016, Saat: 12:15
Son Yorum: fikirproje

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi