Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gliserin Nedir, Ne İşe Yarar?
#1
Gliserin Nedir, Ne İşe Yarar?

Gliserin, gliserolün tıp ve ispençiyari alanından kullanılan türüdür.

Gliserinin kimyasal açıklamasını yapıp etmek gerekirse; kutup uzvi bir trihidroksi alkol olduğunu söyleyebiliriz. likit formdadır, ağılı değildir ve rahat tatlıdır. Bir vesair bayağı da Gliserol'dür. Gliserin etil alkol ve kez ile karışır, asetonun içinde çözünür. sözün kısası bir şeker hastalığı alkolüdür ve galeyan noktası bayağı yüksektir. Petrokimyasal yollardan ve saf yollardan gliserin elde edilebilir. Gliserinin içinde nebati ve hayvansal yağlar bulunur. koca nemlendirme özelliğine haizdir ve hacminin tam 4 sert yayılma absorbe edebilir.

Gliserinin geçmişine baktığımızda 1889 yılına derece yoğunlukla çerağ yapımında kullanıldığını görüyoruz ancak bu yıldan sonrasında yapılan keşiflerle yanında sabun üretiminin bile vazgeçilmezleri arasına giriyor.

Gliserinin günümüzde malum kestirmece 1500 değişik kullanımı bulunmaktadır.

Gliserin Nerelerde Kullanılır, yararları Nelerdir?

Gıda sektöründe kullanılır. gıda maddelerinin ve içeceklerin içerisine katılır, rutubet tutucu, tatlandırıcı ve çözücü olarak hizmet yapar.
Şeker kullanılan ürünlerde şeker namına bile kullanılmaktadır. Gliserinin şirinlik oranı sukrozun yaklaşık %60'ına denktaş gelmektedir. Bakıldığında kalorisi anüs şekeriyle ayrımsız orandadır ancak kandaki şeker hastalığı seviyesini yükseltmez.
Dondurmalarda kıvam sağlayan olarak kullanılır, yapılarını düzeltir.
Tatlı bir alkol türü olan likörlerde kıvam arttırıcı ( kalınlaştırıcı ) olarak kullanılır.
Düşük yağ oranına sahip gıda ürünlerinden dolgunlaştırıcı olarak kullanılır.
Öksürük şuruplarının içinde tatlandırıcı olarak kullanılır.
Kabızlık şikâyetlerinde iyileştirme gayeli kullanılır. hususuyla fitil olarak kullanımı görülmektedir.
Şeker hastalarının kullandığı, harici olarak geçerli merhemlerin muhteviyatında bile bulunur.
Diş macunu, deri hizmet ürünleri, kenar gargaraları, saç bakım ürünleri ve traş kremleri kabil ferdî bakım ürünlerinde bulunur. Bu ürünlerde bulunmasının sebebi gliserinin nemlendirme hususi durumunun tüvana olmasıdır.
Mum üretiminde kullanılır.
Sabun üretiminde kullanılır.
Nargile tütünlerinin içinde bulunur, rutubet muhafazakâr özelliğiyle hizmet yapar.
Dinamit üretiminde kullanılır. Gliserin Trinigliserin ve Nitrik asitle birleştirilerek korkunç yapımında kullanılır.
Donmayı geciktirici özelliğe sahiptir.
Mürekkep ya da pas lekesi benzeri çıkması baskı olan lekelerin dair pratik edildiğinde lekenin kuruyup kumaşa işlemesini geciktirir ve kara çıkarmayı kolaylaştırır.
Sığırlarda görünen bir kucak illet türü olan ketoziste tedavi amaçlı kullanılır. Bu maraz mualla oranda benzin verme kapasitesi olan hayvanların doğumdan sonrasında ilk bir iki ay içerisinde karbonhidrat ve lipid metabolizmalarının bozulmasına şekil açar.
Orta ve dış kulak enfeksiyonlarının amil olduğu yüksek kulak ağrısı şikayetlerinde kulak içine az felç gliserin damlatılmasının faydası vardır. lacerem hekim kontrolünde ve onayında kullanılmalıdır. ayrıca kulak temizliği için bile kullanılabilir.
Not: gıda maddelerinin içerisinde kullanılan gliserinin kodu E 422'dir.

Cilt Bakımında Gliserin Kullanımı:

Gliserinin güçlü nemlendirme özelliğinden bahsetmiştik. Bu sebeple esasen birçok kozmetik ürününün içerisinde ülke alan bir madde. Evinizde kişisel deri bakımınızı yaparken bile gliserin kullanmanız mümkün.
Gliserini gökçe yazın begayet sıcaktan, kışın soğuktan ya da kullandığınız ayakkabılardan çevre kuruyan, çatlayan ve sertleşen topuklarınızın tedavisinde kullanılabilir ve yoğun kısa bir sürede iyileşme sağlar. hassaten cildi yumuşattığı kabil yaralarında daha hızlı kapanmasına muavin olur.
Gliserinle nemlendirici bir yüzey maskesi hazırlamanız oldukça yalınç ve müessir bir yöntem. 1 çay kaşığı gliserin ve 1 çay kaşığı bal güzelce karıştırın. 1-2 çay kaşığı yulaf ekleyip homojen bir yoğunluk elde edene denli karıştırın. temizlenmiş cildinize dolgun bir derece halinde uygulayarak 20-30 an bekletin. Bekleme süresinin peşi sıra ılık suyla yıkayın ve son olarak yüzünüzü antipatik suyla şoklayarak hun dolaşımını arttırın.
Cildinizi revize etmek ve nemlendirmek için ihtiyacınız olan dü gereç var; muz ve gliserin. hastalıklı muzu çatalla enikonu ezdikten sonra içine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı ağırlık bir katman halinde musaffa cildinize uygulayın ve 20-30 dakika derece bekletin. peşi sıra ılık suyla durulayıp itici suyla cildinizi şoklayın.
Gliserini peelinglerinizde de kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yulaf ve 2 tatlı kaşığı gliserini karıştırıp blenderdan geçirin. azca karışık bir nesiç elde etmeniz gerekiyor.
Ardından musaffa yüzünüzü usulca bu peelingle ovalayın. Son olarak mütebaki peelingin içine 1 şekerli kaşığı bal koyup yeniden karıştırın ve peelinginizi nemlendirici bir peçe haline getirin. Yüzünüzü yıkayıp yoğun bir katman halinde uygulayın ve 15-20 an bekledikten sonra ılık suyla durulayın.
Gliserinle cildinizi nemlendirirken nüsha zamanda içine katacağınız malzemelerle cildinizi arındırabilir ve sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. 1 er bezi akını çırpıp içine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin ve karıştırın. ardından bu karışıma 2 çorba kaşığı sulu zırtlak şüyu ekleyin. sulu zırtlak suyunu taze limondan elde edin, yoğunlaştırılmış hasılat kullanmayın. temizlenmiş cildinize bu maskeyi uygulayıp 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın, ardından dargın suyla şoklayın.
Kil maskesinin saymakla bitmez faydalarını pekitmek ve henüz ötümlü bir cilde mevla yürütmek için yapmanız müstelzim tenha madde 1 çorba kaşığı kili 2 çorba kaşığı gliserinle karıştırıp bağdaşık bir yoğunluk elde edin. musaffa cildinize uygulayarak 15-20 dakika bekletin ve ılık akarsu ile durulayın.
Saç kremi namına gliserin kullanarak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. eşit ölçülerde akarsu ve gliserini karıştırıp saçınıza uygulayın ve 5 zaman derece bekledikten sonrasında durulayın. gücük mevsim sonra saçınızın nemlendiğini ayrım edeceksiniz.
Gliserini saç bakım hamhalat uygularken bile kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak 3-4 çamçak demlenmiş ve soğutulmuş yoğurt çiçeği çayına ihtiyacınız var. Her bardak başına 1 çorba kaşığı gliserini büyütme edin. 2-3 delmek kaşığı zeytinyağı ve her çamçak başına 2 felç biberiye yağı ekleyin ve bir sprey şişesinin içinde pekçe karıştırıp homojen bir yoğunluk elde edin. Bu karışımı günde birkaç kat saçlarınıza sıkabilirsiniz. Bir hafta 10 ruz denli bu karışımı kullanabilirsiniz, her kullanımdan evvela iyice çalkalamayı unutmayın.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Vidanjör Nedir ve Ne İçin Lazım Olur? kombici 0 20 23-03-2017, Saat: 19:56
Son Yorum: kombici
  Hardline Protein Tozu nedir? kombici 0 52 24-02-2017, Saat: 17:40
Son Yorum: kombici
  Astropay Kartın Diğer Sistemlerden Farkı Nedir? nullsix 0 46 16-02-2017, Saat: 16:39
Son Yorum: nullsix
  Tabela nedir kombici 0 49 10-02-2017, Saat: 20:32
Son Yorum: kombici
  Cepteisvar.com Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları neler? zubamba 0 62 09-02-2017, Saat: 21:01
Son Yorum: zubamba

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi