Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alevihaber.com
#1
Web: http://www.alevihaber.comSite Adı: Alevi Haber - Alevi Türküleri

Alevi haber, alevi-bektaşi inancına ait gelenek, göreneklerin, ibadet ve inançların yer aldığı güncel haberlerin paylaşıldığı bir haber sitesidir.

Alevilik-Bektaşilik bir bilme kültürü değil, bir değiştirme kültürüdür. Değiştirme kültürlerinde bilinç-inanç erkânlarla içselleştirilip taşınır. Bilincimiz-inancımızla gerçekleştirmekte olduğumuz erkânımız çelişmekte ise eğer, erkân, bilinci-inancı öteler: Anlaşıldığını sanıyorum; erkânda bir kirlenme varsa doğru düşünüyor-doğru inanıyor olmamızın bir anlamı yoktur. Bu nedenle değiştirme kültürlerinde, bilincin-inancın yaşama taşınma araçları olarak algılanan erkânlar öncelikle tedavi edilmek durumundadır.

Alevilik

Öyle bir sözdür ki, bir halkın sâdece duygularını değil, bir arada oluşunu, bir turnanın kanatlanışını, bir efsanenin dansa kalkışını söyler bize. Anadolunun kapılarını; sazla, sözle, dansla açar. Sabırla, inatla, unutmadan, unutturmadan, çoğalarak, tükenmeden anlatır bize 12 perdeden 12 tınıyla. Pir Sultan Abdal’dan damıtılan her türkü bugünün sadece cem törenlerini değil, bir tarihin bir toplumun gecesini, gündüzünü omuzlar; kimi zaman bir sevince bir paylaşıma götürür. Hazreti Ali’den uzanıp, Anadolu insanının dünyasını anlatan ve sazla dile gelen bir kültürün adıdır Alevi müziği.


Güncel alevi haberleri için bizi takip ediniz..
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi